helistama
  • Peterburi tee 46, Tallinn
  • E-R 9.00-20.00
  • Peterburi tee 46, Tallinn
  • E-R 9.00-20.00
topbg

Armastus kahjuks

Püüdes luua oma lapsele kõige mugavamaid tingimusi, anda kõike, mida meil lapsepõlves polnud, ja järgides samal ajal moodsaid haridussoovitusi, saavutavad vanemad sageli sugugi mitte seda, mida nad soovisid. Ja seega on neil oht kasvada mitte mitmekülgseks, tundlikuks, vabaks ja iseseisvaks isiksuseks, vaid ... vastutustundetuks neurootikuks.
Viimasel ajal on täiskasvanud "kadunud", nad mõtlevad ja teevad palju laste heaks ning selline hooldus- ja kasvatusstiil on lastele väga kahjulik, nad muutuvad apaatseks, vinguvaks või ärevaks.
Täiskasvanud otsustavad, et nad peavad käituma ideaalse lapsevanemana: mitte närvitsema, mitte häält tõsta, andma lapsele maksimumi. Näiteks kui emal või isal oli lapsepõlves üks abaluu, tahavad nad oma pojale või tütrele kinkida viis abaluu, hoolimata sellest, et see on täiesti ebavajalik. Ja nüüd luuakse lapsele kõige mugavamad tingimused, kõik nurgad on silutud. Isegi kui on vaja lapsele “ei” öelda, vanemad seda ei tee, kartes solvata või vigastada, püüavad nad kuidagi kokku leppida.
Tekib loogiline küsimus, miks selline kasvatusstiil lastele halb on? Lapsed muutuvad apaatseks, ei püüdle millegi poole. Milleks pingutada, kui kõik on sinu eest tehtud, kui iga vajadus on rahuldatud? Sellise kasvatusstiiliga ei kujunda laps tahteprotsesse. Ja juba esimesest klassist peale ei taha lapsed õppida, sest vanemad teevad väga sageli nende eest kodutööd.
Lisaks jätavad vanemad pidevalt kõiki olukordi jälgides ja võimaluste piires siludes lapse kogemustest ilma. Ja lapsed muutuvad endassetõmbunud, neil on sotsiaalses mõttes palju probleeme. Juba lasteaias ei taheta teiste lastega suhelda.
Enamik täiskasvanuid soovib näha oma lapsi edukatena, iseseisvatena, iseseisvate otsuste tegemisega, kes suudavad leida endas jõudu raskes olukorras toimetulekuks. Kuid selleks ei vaja laps mitte hüperhooldusõigust, vaid vabadust.
Autor: lastepsühholoog Natalja Beljajeva

Sulle võib ka meeldida

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga