helistama
 • Peterburi tee 46, Tallinn
 • E-R 9.00-20.00
 • Peterburi tee 46, Tallinn
 • E-R 9.00-20.00
topbg

9 VANEMATE VIGA LASTE TURI JA HÜSTEERIKA AJAL

Jätkan laste kapriiside ja jonnihoogude teemat.

Olen töötanud vanematega alates 2007. aastast, kogu selle aja olen aktiivselt tegelenud laste kapriiside ja jonnihoogude teemaga. Nii pika perioodi jooksul õnnestus välja selgitada levinumad vead isade ja emade käitumises.

Need kasvatusvead mitte ainult ei aita lapsel rahuneda, vaid vastupidi, suurendavad jonnihoogu ja muudavad soovimatu käitumise peamiseks.

9 peamist viga:

 1. Ignoreeri last raevuhoo hetkel. Paljud vanemad mõistavad aegumise meetodit valesti ja ignoreerivad lapse käitumist raevuhooajal, kui laps nende poole ulatab.
 2. Rääkige oma lapsega raevuhoo ajal. Kui lapsed on nördinud, ei tohiks nendega pikki vestlusi pidada. Nad ei kuula neid, pealegi su käitumine ainult süvendab ja pikendab jonnihoogu.
 3. Tõmba laps jõuga tuppa, nurka või pane toolile, et ta rahuneks.
 4. Ärge võtke arvesse lapse vanuselisi vajadusi ja individuaalseid omadusi.
 5. Vaidle lastega ja tõesta neile, et sul on õigus. "Sa kuuletud mulle ja teete nii, nagu ma teile ütlen," - teadlik vanem peaks selliseid fraase vältima.
 6. Hüsteeria hetkel öelge lapsele: "Stopp", "Nii palju kui võimalik", "Rahune maha" ja muud kõnekad väljendid. Need sõnad ei suuda jonnihoogu peatada, pealegi ei rahusta last ega aita tal emotsioonidega toime tulla.
 7. Silu nurgad. Tihtipeale kardab vanem “ei” öelda või, olles selle öelnud, keeldub sellest, et lapsel ei algaks jonnihoog. Kuid reeglina põhjustab täiskasvanu selline käitumine tulevikus hüsteeria suurenemist või olukorra halvenemist.
 8. Karista last soovimatu käitumise eest. "Kuna sa ei saa maha rahuneda, siis ma karistan sind kohe," ei tohiks lapsevanem seda öelda.
 9. Mõelge, et lapsed teevad pahameelt või manipuleerivad teiega. Pea meeles! Nad ei tee kunagi midagi meelega. Soovimatu käitumine on signaal, et lapsega või teie suhtega on midagi valesti või laps vajab teie abi.

Lastepsühholoogi autor: Natalja Beljajeva

Sulle võib ka meeldida

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga