helistama
 • Peterburi tee 46, Tallinn
 • E-R 9.00-20.00
 • Peterburi tee 46, Tallinn
 • E-R 9.00-20.00
topbg

Kuidas väikest last motiveerida?

Kõik vanemad tahavad tõesti, et nende laps kasvaks edukaks, iseseisvaks ja kõik läks tal korda. Räägime sellest, kuidas last õigesti toetada ja motiveerida. Kümme näpunäidet oma lapse motiveerimiseks
 1. Usu alati oma lapse edusse, isegi kui tal on halbu kogemusi. Kui vanemad ei usu oma lapse edusse, ei pruugi laps leida jõudu enda motiveerimiseks. Võite öelda: "Ma usun sinusse", "Ära kunagi anna alla!", "Sa saad hakkama."
 2. Imetle ja toeta oma lapse kõiki, isegi kõige tühisemaid ettevõtmisi. See on väga motiveeriv!
 3. Toeta ja ole toeks. Tunne, et nad usuvad sinusse, aitab lapsel palju julgemalt oma eesmärgi poole liikuda, annab võimaluse raskustega toime tulla ja hoiab motivatsiooni üleval.
 4. Kiida mitte inimest, vaid tegu. Vanemad ütlevad sageli: "Kui suurepärane kaaslane sa oled!", Kuid see fraas ei oma lapse jaoks semantilist tähendust ega motiveeri teda edasiseks tegevuseks. Parem on öelda: "Nüüd (märkige toimingule) tegite suurepärast tööd!"
 5. Keskenduge rohkem sellele, mis hästi töötab. Vanemad juhivad üsna sageli tähelepanu väikese lapse vigadele, et motiveerida teda edaspidi õigesti tegema. See on ekslik arvamus. Motivatsioonimehhanism toimib järgmiselt: laps on midagi hästi teinud, kiida tema tegu, nii tekib lapses soov seda tegevust järgmine kord korrata. Tugevdame edutunnet, mis motiveerib edasiseks tegutsemiseks.
 6. Leidke igas olukorras alati positiivset. Isegi kõige õnnetumas olukorras on alati positiivne hetk, keskenduge plussidele ja arutlege, mida saaks järgmine kord veelgi paremini teha, et kõik õnnestuks
 7. Kui laps küsib abi, olge alati valmis aitama.
 8. Olge oma lapsele vääriliseks eeskujuks. Vanemad saavad talle rääkida oma õnnestumistest ja ebaõnnestumistest, jagada oma kogemusi. Seega saab laps vanema tuge, ta saab aru, et alati ei saa kõik õnnestuda. Kuid oma ebaõnnestumisi analüüsides saame kogemusi ja teadmisi edaspidiseks eduks.
 9. Kui lapsel on olnud negatiivne kogemus, siis suhtu tema kogemustesse alati lugupidavalt. Saate teda toetada ja aidata leida väljapääsu.
 10. Ärge otsustage kõike lapse eest, andke talle valikuõigus. Seega avaneb lapsel võimalus saada kogemusi, uusi teadmisi ja teha järeldusi oma käitumise kohta.
Ja mis kõige tähtsam, armastage oma lapsi tingimusteta, lihtsalt selle eest, et teil on nad koos oma plusside ja miinustega. Lapse aktsepteerimine kellegi poolt aitab luua lastes edutunnet.

Artikli autor: lastepsühholoog Natalja Beljajeva

Sulle võib ka meeldida

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga