helistama
 • Peterburi tee 46, Tallinn
 • E-R 9.00-20.00
 • Peterburi tee 46, Tallinn
 • E-R 9.00-20.00
topbg

Kuidas peaksite reageerima, kui teie laps näeb seksuaalvahekorda?

Me kõik teame, et täiskasvanute intiimne elu võib laste tulekuga palju muuta. Ja mõnikord teevad vanemad palju pingutusi, et üksteisega üksi jääda. Ja nüüd, kui laps, näib, pannakse magama ja on võimalus üksi olla, siseneb ta tuppa kõige ebasobivamal hetkel ... Ta püüdis oma vanemad vahekorra ajal kinni. Mida peaksid vanemad tegema? Mida lapsele öelda? Kuidas õigesti käituda? Kõige esimene asi, mida teha, on jääda rahulikuks ja kindlasti lapsega rääkida. Aga siin tahan teha vahet lapse vanuses. Kui me räägime alla seitsmeaastasest lapsest, siis tuleb teha järgmist:
 • Kõige tähtsam on jääda ise rahulikuks, et last mitte hirmutada. Palju sõltub vanemate reaktsioonist. Kui vanemad last noomisid või tema peale karjusid, võib see tulevikus pojas või tütres esile kutsuda mitmesuguseid komplekse, jätta vigastuse. Hirmunud laps võib otsustada, et isa teeb emale halba, solvab teda. Laps võib hakata oma isa kartma, väga ehmuda ja endasse tõmbuda. Seetõttu kordan, vanemad peavad jääma rahulikuks.
 • Emal tuleb riidesse panna ja laps teise tuppa või kööki viia.
 • Uuri välja põhjus, miks laps ärkas. Kui ta magas, ärkas ja tuli sinu juurde, siis on tal mingi põhjus, mingi vajadus. Emal on vaja last kuulata ja rahuldada lapse vajadus, millega ta vanemate tuppa tuli. Pöörame tähelepanu lapsele.
 • Ema järel tuleb isal riidesse panna ja tulla tuppa tema ja lapse juurde. Koos rääkimine on vajalik ja väga oluline.
 • Kui laps rahunes (juhul, kui ta peaks kartma, nutma vms) ja vanemad pöörasid tähelepanu oma tuppa tuleku põhjusele, peab mees oma naist kallistama, talle midagi südamlikku ütlema. See on vajalik selleks, et laps näeks, et isa ja ema vahel on kõik korras.
 • Mitte mingil juhul ei tohiks last üle kuulata: "Mida sa nägid?", "Mida sa kuulsid?" jne. Need küsimused võivad lapse negatiivseid tundeid tugevdada (laps võib hakata end süüdi tundma või tal võib tekkida vastikustunne). On vaja jääda rahulikuks.
 • Kui laps küsib, mida ema ja isa tegid, ärge hajutage lapse tähelepanu ja viige vestlus teisele teemale. Lapsele on vaja selgitada, et täiskasvanud saavad üksteist suudelda, kallistada, üksteise eest hoolitseda, ema võib hääli teha, sest tal on hea meel. Öelge, et see on üks viise, kuidas täiskasvanud armastust näitavad. Ainus asi on see, et alla seitsmeaastaste laste puhul jätame sõna seks välja.
Vanemate käitumise tunnused, kui laps on vanem kui seitse aastat:
 • Sa ei saa last lollitada.
 • Vabandust. Laps ei pidanud seda nägema ja ta ei ole milleski süüdi. Vanemate vale tegevusega võib laps kogeda tulevikus jälestust, traumasid, intiimsusest keeldumist. Võib edasi lükata, et seks on midagi häbiväärset, keelatud. Kui vanemad lapse peale karjusid või üle reageerisid, võib laps endassetõmbuda. Ja edaspidi otsib ta suure tõenäosusega kõiki vastuseid seksi puudutavatele küsimustele eakaaslaste seast.
 • Pane ka riidesse, lahku toast. Kui laps ehmus ja jooksis minema, andke talle aega rahuneda (5-10 minutit), ärge minge kohe tema juurde. Seejärel rääkige hoolikalt. Ehk aita tal rahuneda, küsi, kuidas ta end praegu tunneb. Püsi lapsega. Rääkimisel on vajalik kahe vanema kohalolek.
 • Võite küsida üle 7-aastaselt lapselt, mida ta seksist teab. Siin kuulevad vanemad tõenäoliselt palju erinevaid müüte. Nendest tuleb rääkida. Lapsele on vaja selgitada, et seks on armastuse, intiimsuse loomulik ja loomulik ilming täiskasvanute vahel.
Kõige tähtsam on hoida täiskasvanud rahulikuna. Nagu artiklist juba aru saite, on see praeguse olukorra võtmepunkt. Suhtumine seksi on lapse arengus väga oluline moment ja palju sõltub sellest, kuidas vanemad käituvad või käituvad.

Artikli autor: lastepsühholoog Natalja Beljajeva

Sulle võib ka meeldida

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga