helistama
 • Peterburi tee 46, Tallinn
 • E-R 9.00-20.00
 • Peterburi tee 46, Tallinn
 • E-R 9.00-20.00
topbg

Kuidas motiveerida last õppima? 18 psühholoogi soovitust

Kuidas motiveerida last õppima? 18 psühholoogi soovitust Hiljuti oli mul tund üheksa-aastase lapsega. Kohtumisel rääkisime, saime tuttavaks, laps rääkis, et hakkas ise kodutöid tegema ja nüüd meeldib talle väga õppida. Küsisin: "Mis sellised muutused põhjustas?" (enne seda tuli pere minu juurde lapse õpingutega seotud probleemide tõttu). Tüdruk ütles sõna otseses mõttes järgmist: "Kui vanemad lõpetasid mu tundide kontrollimise, kartsin, et kõik läheb halvaks, nii et hakkasin kõike ise tegema ja nüüd meeldib mulle väga õppida." Otsustasin küsida: "Mida nõu saaksin anda vanematele, kelle lapsed ei õpi hästi?" "Kui vanemad lõpetavad tundide kontrollimise, tahavad lapsed õppida ja kõik läheb hästi," kuulsin sellist vastust. Ja tead, ma olen täiesti nõus. Konsultatsioonidel räägin vanematele õppimise vastutuse üleandmisest lastele. Ja see on võimalik ainult siis, kui te ei kontrolli last. Toetada, aidata, kui on raske, aga mitte kontrollida ja veelgi enam mitte teha õppetunde probleemiks number üks. Kool ju lõpeb ja algab uus arengu- ja eluetapp. Jah, kool on väga oluline ja pikk osa meie elust, kuid lapsel peab olema koolis eluterve suhtumine. Kuidas me teiega koostööd teeme. Keegi on õnnelik ja töötab tööl, mida ta armastab, keegi mitte, kuid sellegipoolest teame, et peame töötama, ja me ei tee tööst kultust. Kuidas siis motiveerida last kooli, õigemini õppima ja uute teadmiste poole püüdlema? Mõistame ... Vaatleme psühholoogilise koolivalmiduse üldist kontseptsiooni. Psühholoogiline valmisolek sisaldab 4 põhikomponenti: intellektuaalne, emotsionaalne-tahtlik, isiklik-sotsiaalne ja motivatsiooniline valmisolek. Intellektuaalne valmisolek - see on aju üldine valmisolek õppimiseks, analüüsiks, mõtlemis- ja järelduste tegemise oskus. Emotsionaalne-tahtlik valmisolek on see, kui lapsel on raske, võib-olla mitte alati huvitav, aga laps tahab õppida, oskab end organiseerida. Isiklik ja sotsiaalne on suhtlemisvalmidus, oskus luua uusi suhteid õpetaja, klassikaaslastega ilma vanema abita. Motivatsioon õppimiseks ja soov omandada uusi teadmisi on loomulik viis maailma tundma õppida. Kuid see ei lähe alati nii. Juhtub, et kooli astumise hetkeks pole laps alati igas mõttes valmis. Või on lapsel koolis probleeme. Mõned näpunäited, kuidas last koolis motiveerida ja toetada:
 1. Toetage last kogu õppimise ajal. Eriti esimeses klassis vajab laps väga teie tuge. Vanemad saavad aidata oma pojal või tütrel paremini ja kiiremini kohaneda kooli, uute keskkondade, sõprade, õpetaja ja uute kohustustega.
 2. Pea meeles, et lisaks õppetundidele ja kohustustele peaks lapsel olema aega ja kohta rõõmuks, mängudeks ja hobideks. Puhkamise aeg on väga oluline ja seda olulisust tuleb meeles pidada.
 3. Austage lapse uut elu. Nüüd on need tema enda elu õppetunnid.
 4. "Liitu" kogu pere kooliga. Arvestada tuleb kooli kodukorda ja määrusi. Nii aitate lapsel kiiresti kohaneda uue eluetapi, uute nõuete ja reeglitega.
 5. Kui märkate, et teie lapsel on raskusi klassikaaslastega sõbralike suhete loomisel, kutsuge paar last klassist külla või jalutama. See aitab lapsel kiiresti kontakti uute sõpradega leida.
 6. Pidage meeles, et õpetaja ei ole vaenlane. Samuti on ta huvitatud sinu ja lapse abistamisest.
 7. Kui poiss või tüdruk läheb esimesse klassi (kuigi mitte tingimata esimesse klassi), saate pidada väikese perepeo ja sõbralikus keskkonnas perega lõbusalt aega veeta.
 8. Soovitan alati meeles pidada: suhe lapsega on alati tähtsam. Toeta last igas olukorras, aita raskustega toime tulla, ära ole tema kõrval, sest maja muutub lapse jaoks nüüd palju olulisemaks kui varem.
 9. Usu alati oma lapse edusse, isegi kui tal on halbu kogemusi. Kui vanemad ei usu oma lapse edusse, ei pruugi ta leida jõudu enda motiveerimiseks. Võite öelda: "Ma usun sinusse", "Ära kunagi anna alla!", "Sa saad hakkama."
 10. Imetle ja toeta oma lapse kõiki, isegi kõige tühisemaid ettevõtmisi. See on väga motiveeriv!
 11. Toeta ja ole toeks. Tunne, et nad usuvad sinusse, aitab lapsel palju julgemalt oma eesmärgi poole liikuda, annab võimaluse raskustega toime tulla ja hoiab motivatsiooni üleval.
 12. Kiida mitte inimest, vaid tegu. Vanemad ütlevad sageli: "Kui suurepärane kaaslane sa oled!", Kuid see fraas ei kanna lapsele semantilist koormust ega motiveeri teda edasiseks tegevuseks. Parem on öelda: "Nüüd (märkige toimingule) tegite suurepärast tööd!"
 13. Keskenduge rohkem sellele, mis hästi töötab. Vanemad juhivad üsna sageli tähelepanu väikese lapse vigadele, et motiveerida teda edaspidi õigesti tegema. See on ekslik arvamus. Motivatsioonimehhanism toimib järgmiselt: laps on midagi hästi teinud, kiida tema tegu, nii tekib lapses soov seda tegevust järgmine kord korrata. Tugevdame edutunnet, mis motiveerib edasiseks tegutsemiseks.
 14. Leidke igas olukorras alati positiivset. Isegi kõige õnnetumas olukorras on alati positiivne hetk, keskenduge plussidele ja arutlege, mida saaks järgmine kord veelgi paremini teha, et kõik väljamõeldud õnnestuks.
 15. Kui laps küsib abi, olge alati valmis aitama.
 16. Olge oma lapsele vääriliseks eeskujuks. Vanemad saavad talle rääkida oma õnnestumistest ja ebaõnnestumistest, jagada oma kogemusi. Seega saab laps vanema tuge, ta saab aru, et alati ei saa kõik õnnestuda. Kuid oma ebaõnnestumisi analüüsides saame kogemusi ja teadmisi edaspidiseks eduks.
 17. Kui lapsel on olnud negatiivne kogemus, siis suhtu tema kogemustesse alati lugupidavalt. Saate teda toetada ja aidata leida väljapääsu.
 18. Ärge otsustage kõike lapse eest, andke talle valikuõigus. Seega avaneb lapsel võimalus saada kogemusi, uusi teadmisi ja teha järeldusi oma käitumise kohta.
Ja mis kõige tähtsam, armastage oma lapsi tingimusteta, lihtsalt selle eest, et teil on nad koos oma plusside ja miinustega. Lapse aktsepteerimine kellegi poolt aitab luua lastes edutunnet ning laps soovib õppida ja maailma avastada.  

Artikli autor: lastepsühholoog Natalja Beleyava

Sulle võib ka meeldida

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga