helistama
  • Peterburi tee 46, Tallinn
  • E-R 9.00-20.00
  • Peterburi tee 46, Tallinn
  • E-R 9.00-20.00
topbg

Vidinad lastele: plussid ja miinused. Lastepsühholoogi N. Beljajeva arvamus

Kaasaegsed lapsed õpivad enne paberile kirjutamist arvutis tippima ja oskavad joonistada hiirega viisil, millest Picasso ei osanud unistadagi. Kuid kahjuks muutuvad vidinad paljudele lastele peaaegu ainsaks hobiks. Kuidas siis äratada oma lapses huvi traditsiooniliste puslede, magnettähestiku või värvide vastu? Ja kas on vaja päästa noorem põlvkond teaduse ja tehnoloogia progressi mõju eest? Selgitame välja. Arvutite, nutitelefonide ja kõikvõimalike muude tehnoloogiliste uuendustega seotud probleem on üks aktuaalsemaid. Sageli kuulen oma vanematelt: tal pole peale telefoni midagi vaja, ta ei saa ilma arvutita elada, teda huvitab ainult telekas. Kuidas olla ja leida lahendus, mis sobiks võimalikult kõigile. Selgitame välja. Üks levinumaid minu arvates vanemate vigu on vidina kasutamise täielik keelamine, kui laps on sooritanud pahateo ja teda niiviisi karistada tahetakse. Sa ei pruugi minuga nõus olla, sest karistamise meetod – lapselt tema jaoks olulise ja huvitava äravõtmine – tundub olevat ainuke tõhus. Ühest küljest võite keelata arvuti või tahvelarvuti kasutamise, kuid siin on lõkse. Kui me midagi keelame, suurendame soovi seda omada. Tänapäeva lapsed sõltuvad väga palju arvutitest ja muudest vidinatest. Seetõttu ei tasu nende huvi kunstlikult suurendada, karistades neid selle kasutamise keeluga. Arvutitest on pikka aega saanud meie igapäevaelu lahutamatu osa. Nüüd võib-olla teie laps ainult mängib arvutis, kuid arvutil on muid väga olulisi funktsioone: see on võime töötada, suhelda teiste inimestega, kes on teist kaugel, see on võime kiiresti leida vajalikku teavet ja palju rohkem. Kõikide vidinate funktsioonid on lõputud. Vaata, mis toimub... Me karistasime last. Keelas tal näiteks arvuti kasutamise. Ja nii mitu korda. Mis toimub? Teie poeg või tütar sõltub üha enam arvutist. Olen juba öelnud, et kui me midagi keelame, siis me suurendame soovi seda enda valdusesse võtta. Soovitaksin leida kuldse kesktee ja lapsega vidina kasutamise osas kokku leppida. Võite pakkuda mängu arvutis mängimist iga päev, kuid ainult siis, kui kõik muud tunnid ja ülesanded on täidetud ja näiteks 30-60 minutit. Või ainult laupäeviti ja pühapäeviti. Kui lapsel on selge ettekujutus, et ta saab teatud kellaajal arvutit kasutada ja keegi seda võimalust ära ei võta, tekib lapses enesekindlustunne. Sõltuvus ja hirm, et see võimalus võetakse ära, lakkab olemast või vähemalt kaob. Üsna sageli annavad vanemad lastele vidinaid ja siis jälle võtavad need halva käitumise pärast ära. Minu meelest pole see üldse loogiline. Keegi ju ei võta täiskasvanutelt kingitusi valesti valmistatud uue supi eest retsepti või tapeedi järgi, mida esimesel korral ei kleebitud. Seetõttu oleks ka siinkohal mõistlik koheselt kokku leppida ajapiirangud ja vanuse kasvades suurendada lapse arvutis või telefonis veedetud aega. Sageli öeldakse, et vidinate pikaajaline kasutamine võib olla kahjulik. Aga milline? Miks on vidinate pikaajaline kasutamine kahjulik? Vastus on väga lihtne:
  • Liigne heledus, ehkki nähtamatu, kuid siiski vältimatu pildi värelemine ja sära monitoride klaasil panevad silmi asjatult pingutama. See võib kahjustada nägemist;
  • Arvuti pikaajaline kasutamine viib närvisüsteemi üleerutumiseni. Mis omakorda võib esile kutsuda agressiivsuse puhanguid ja laste tugevat ületöötamist;
  • Interneti pikaajaline kasutamine suhtlemiseks ja meelelahutuseks põhjustab tugevat sõltuvust; Virtuaalelu asendab järk-järgult tegelikku elu, suhtlemine sugulaste ja sõpradega on üha vähem huvitav ning tavapärased väärtused ja püüdlused kaotavad järk-järgult oma tähenduse.
  • Ohtlik on ka lastele kontrollimatu ligipääs arvutile: suure hulga neile vastuvõetamatu (sündsus, pornograafiline sisu jne) teabe olemasolu Internetis võib kaasa tuua tõsiseid tagajärgi – erinevaid emotsionaalseid ja vaimseid häireid jne. .
Noh, ja lõpuks veel üks asi - see on isiklik näide. Täiskasvanud räägivad lastele väga sageli arvuti või telefoni pikaajalise kasutamise ohtudest. Aga mida nad teevad? Nad istuvad pikka aega sotsiaalvõrgustikes, mängivad ise mänge ja palju muud. Lapsed on väga targad, seetõttu võtavad nad eeskuju oma vanematelt. Vidinate ohtudest võib oma lapsele sada korda rääkida, aga kui ta näeb, et isa või ema veedab suurema osa ajast arvutis, siis ei tasu loota, et laps sõnu kuulab, ja ei võta näkku. isiklik eeskuju tema käitumise aluseks. Pidage lastega läbirääkimisi, veetke rohkem koos aega ilma vidinateta. Elav ja emotsionaalne suhtlus ei asenda ju rohkem kui üht vidinat.

Sulle võib ka meeldida

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga